а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домаќинка

мн. домаќинки
Вид збор: Именка, женски род
1. домаќин
Англиски: host Албански: amvise
Примери:
Ќерка ти е домаќинка на место.
Јас сакам домаќинка на куќата.
Се знаат ли работите на селска домаќинка особено во побогата куќа?
Сам сум, откако ми умре домаќинката.
2. домашен
Англиски: home team Албански: nikoqire
Употреба: Спорт
Примери:
Неискористените напади и направените грешки домаќинките брзо ги користеа.
Постепено се доближувавме до анулирње на предноста на домаќинките.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи