а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домачне

домачнат
Вид збор: Глагол, свршен
(Ми, ти, му...) стане мачно, досадно, непријатно.
Примери:
Му домачне да го гледа.
Кога ќе ти домачни, ќе бегаш.
Му домачнело да молчи.
Изведенки
домачнува несв.
домачнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи