а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домачка

домачкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со мачкањето.
Англиски: smear
Примери:
Го домачка целиот путер на лебот.
Изведенки
домачкува несв.
домачкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи