а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домар

мн. домари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што се грижи за одржување на дом, куќа, простории и сл.
Англиски: janitor
Примери:
Клучевите се кај домарот.
Изведенки
домарка ж.
мн. домарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи