а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домами

домамат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Привлече некого да дојде, придобие со мамење.
Англиски: lure Албански: josh, afroj
Примери:
Тој ме домамил ваму за да ме фатат во стапица.
Свирката го домамила девојчето.
2. (се домами) Со мамење се согласи да дојде.
Англиски: trick Албански: afroj me ngallim, me mashtrim
Примери:
Не беше лесно да се домами четата до селото.
Изведенки
1. домамува несв.
(се) домамуваат
2. домамување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи