а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домал

домалиот
Вид збор: Придавка
За прст - што се наоѓа меѓу средниот и малиот прст.
Примери:
Секирата ми го преполови домалиот прст.
Се удрил со камен по домалиот прст.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи