а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дол

мн. долови
Вид збор: Именка, машки род
Вдлабнато место меѓу два рида каде што тече или некогаштечела река.
Англиски: valley Албански: luginë
Употреба: Географија
Примери:
Од обете страни на овој сув дол се издигаа карпести ридови.
Само од долот шуми реката.
Изведенки
1. долиште ср.
мн. долишта
аугм.
2. долче ср.
мн. долчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи