а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долу

Вид збор: Прилог
Ранг: 493
1. На ниско, на пониско место, под некое друго место.
Англиски: down Албански: poshtë
Примери:
Со трчаница скокнала од карпата долу.
Го чекаше старецот долу на мостот.
Слезе неколку скалила подолу.
Тргна долу по ридот.
2. На долниот дел од нешто, на дното, на крајот од нешто.
Англиски: below
Примери:
Носеше црни панталони, долги та долу широки.
Во орманот долу има една кутија од чевли.
Неговата коса беше израстена дури долу по вратот.
3. За означување понизок степен во рангирање на нешто.
Англиски: lower
Употреба: Преносно значење
Примери:
И сега толку долу да падне, да се влечка пијан по крчмите.
Во облекувањето не паѓаше подолу од другите мариовски жени.
4. Како извик за изразување незадоволство, негодување, протест.
Англиски: down
Примери:
Долу оружјето! Долу владата!
Долу крвопијците, да живее слободата!
Изрази
Горе-долу - приближно.
Горе високо, долу длабоко - се наоѓа во безизлезна ситуација.