а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долупи

долупат
Вид збор: Глагол, свршен
Лупи, излупи до крај.
Англиски: peel
Примери:
Ги долупив компирите.
Изведенки
долупува несв.
долупуваат