а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доломит

мн. доломити
Вид збор: Именка, машки род
Вид минерал што се јавува како природен двоен карбонат на калциум и магнезиум.
Англиски: dolomite
Употреба: Геологија , Минералогија
Примери:
Доломитот во природата се наоѓа во вид на карпи.
Доломитите се употребуваат исто како и варовниците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК