а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долови

доловат; доловил; доловен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11478
Сфати, разбере, проникне во суштината на нешто; прими нешто преку сетилата.
Англиски: catch Албански: kap
Примери:
Сакаше да го долови секој детаљ.
Се обидував да ги доловам неговите душевни потреси.
Изведенки
1. доловува несв.
доловуваат
2. доловување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК