а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долномаалец

мн. долномаалци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32031
Лице што живее во маало што се наоѓа на долниот крај од селото или од градот.
Примери:
Децата се делеа на горномаалци и долномаалци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК