а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долнокраец

мн. долнокрајци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што е од долниот крај на некое населено место.
Примери:
Тој ја предводи групата долнокрајци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи