а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долноземец

мн. долноземци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што е родено или живее на југ.
Примери:
Тој е долноземец.
Изведенки
1. долноземка ж.
мн. долноземки
2. долноземски прид.
долноземскиот
Пример: долноземска политика