а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долниште

мн. долништа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 42363
1. здолниште
Англиски: slip Албански: kotull, pip
2. Женска долна облека.
Англиски: underskirt Албански: brekë
3. Ниско место, рамнина.
Англиски: lowland Албански: ultësirë
Употреба: Географија , Дијалектен збор
Примери:
Неколкумина тераа волови низ долништето кон шталата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК