а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долница

мн. долници
Вид збор: Именка, женски род
1. здолниште
Англиски: skirt Албански: fund, fistan
2. Прцле, плетенка што е одоздола.
Англиски: plait Албански: gërshetë përfundi
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК