а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долнак

мн. долнаци
Вид збор: Именка, машки род
1. Вид јужен ветар што дува од низините.
Албански: erë jugu
Примери:
Низ полето дуваше долнак.
2. Долниот воденички камен.
Албански: gur i poshtëm mulliri
Примери:
Цврст долнак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК