а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долина

мн. долини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1868
Издолжен, вдлабнат простор, рамнина меѓу ридови, обично по текот на река.
Англиски: valley Албански: luginë
Употреба: Географија
Примери:
Густа магла ја исполнуваше долината.
Не забележа кога ги помина трите огромни долини.
Тој ги носи риболовците по долината на Вардар.
Песната живее во долините на реките и полињата.
Изведенки
1. долинка ж.
мн. долинки
дем.
2. долинче ср.
мн. долинчиња
дем.
3. долински прид.
долинскиот