а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доликува

доликуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 8873
Одговара, прилега, е во согласност со некого, со нешто.
Англиски: suit
Примери:
Нему му доликувало да се дружи со такви луѓе.
Бори се како што доликува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК