а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долизга

(се) долизгаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дојде, стигне некаде со лизгање.
Англиски: slide Албански: rrëshqas
Примери:
Кога го заврши кругот, се долизга до него.
2. Престане со лизгањето.
Албански: mbaroj rrëshqitjen
Примери:
Се долизгав и си заминав дома.