а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долиже

долижат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со лижењето.
Англиски: lick
Примери:
Детето ги долижа прстите.
Изведенки
долижува несв.
долижуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи