а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долж

Вид збор: Прилог
по должината
Англиски: along
Примери:
И тој ја фати машината под мишка за да биде во претстојното паѓање што поблизу до неа и погледна долж улицата да не има некоја кола.
Скита долж една река.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи