а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

должност

мн. должности
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2078
1. Тоа што мора или треба да се направи.
Англиски: duty Албански: detyrë, obligim
Примери:
Во нашата куќа мајкина должност беше да ги измолзи овците.
Секој член на организацијата треба да ги знае своите должности.
граѓанска должност
брачни должности
2. работа, служба, професија
Англиски: duty Албански: detyrë, profesion
Примери:
Мислеше на неговото сменување од секретарската должност.
Стапи на новата должност.