а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долет

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Долетување, доаѓање во лет.
Англиски: landing, approach
Примери:
Авионот имаше успешен долет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи