а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долета

долетаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5268
1. Дојде, стигне со летање.
Англиски: fly in Албански: mbërrij
Примери:
Една пчела долета низ прозорецот.
Долетаа големи јата птици.
2. Дојде од некаде, се појави, се слушне нешто.
Англиски: appear Албански: arrij
Употреба: Преносно значење
Примери:
Од ходникот долета врескање.
До неговите уши долета јасен човечки вик.
Со него долета и радоста во куќата.
3. Дојде, стигне брзо, веднаш.
Англиски: arrive Албански: arrij
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во селото долета на коњ еден човек.
На крилат коњ долетал чуден јунак.
Изведенки
1. долетува несв.
долетуваат
2. долетување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК