а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долепи

долепат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23382
1. Заврши со лепењето.
Англиски: glue Албански: ngjit, lidh
Примери:
Ги долепив сите плакати.
2. Додаде нешто со лепење.
Англиски: attach, paste Албански: ngjet edhe ca
Примери:
Долепив уште неколку слики во албумот.
3. Доближи нешто до друго нешто.
Англиски: near Албански: afroj, ngjes
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја долепи до себе.
Го долепи лицето до иконата.
4. (се долепи) Се доближи до некого или до нешто.
Англиски: stick Албански: ngjit, afrohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се долепив до него.
Му се долепи до увото.
Кученцето се долепи до неговите нозе.
Изведенки
1. долепува несв.
(се) долепуваат
2. долепување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК