а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долежи

долежат
Вид збор: Глагол, свршен
Лежи до определено време, заврши со лежење.
Англиски: lie
Примери:
Не можев да долежам в кревет.
Изведенки
1. долежува несв.
долежуваат
2. долежување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи