а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долее

долеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дотури, досипе уште некаква течност.
Англиски: pour Албански: mbush
Примери:
Тој им долеа вино на гостите.
2. Дополни со течност до врв или до определена мера.
Англиски: pour Албански: mbush
Примери:
Ги долеа стомните со вода.
Изрази
Долева масло на оган - уште повеќе влошува определена ситуација.
Изведенки
1. долева несв.
долеваат
2. долевање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи