а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долго

Вид збор: Прилог
Што има голема должина.
Англиски: long Албански: gjatë
Примери:
Се ракуваа долго.
Долго те немаше.
Долго работевме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи