а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долгорочен

долгорочни
Вид збор: Придавка
Што важи, што е предвиден за подолг рок.
Англиски: long-term
Примери:
долгорочен кредит
долгорочна инвестиција
FlexiMac
 менување на македонски глаголи