а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долгопругаш

мн. долгопругаши
Вид збор: Именка, машки род
Тркач на долги патеки.
Англиски: long-distance runner
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи