а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долгогодишен

долгогодишниот
Вид збор: Придавка
1. Што трае многу години, што се создава, што настанува во текот на многу години.
Англиски: year long
Примери:
Долгогодишно искуство.
Долгогодишна работа.
Долгогодишна борба.
2. Што е долго време на одредена служба, позиција, во некое својство.
Англиски: year long
Примери:
Го испрати својот долгогодишен слуга.
Таа беше негова долгогодишна пријателка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи