а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долговрат

долговратиот
Вид збор: Придавка
Што има долг врат.
Примери:
Таа беше бела и долговрата.
Му раскажувал на долговратиот младич.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи