а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долговечен

долговечни
Вид збор: Придавка
1. Што живее долго, што има долг век.
Англиски: long-lived
Примери:
Во селото има многу долговечни старци.
2. Што е долготраен, што трае повеќе време.
Англиски: centuries long
Примери:
Народната поезија има свој долговечен развоен пат.
Се овозможува подолговечно одгледување на лозата.
Изведенки
долговечност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи