а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долгманест

долгманестиот
Вид збор: Придавка
1. Што е издолжен, што има поголема должина отколку ширина.
Англиски: oblong
Примери:
Имаше бели раце и долги прсти со долгманести нокти.
Таму седеше неизбричен човек со долгнавесто лице.
2. Што е со висок раст.
Англиски: toll
Примери:
Погледнал во нејасното лице на долгманестиот човек.
Таму се качуваше едно долгнавесто дете.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи