а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долар

мн. долари
Вид збор: Именка, машки род
Парична единица во САД, Канада и Австралија.
Англиски: dollar Албански: dollar
Употреба: Економија
Примери:
Кога дошле тука, со по некој долар, за првпат во животот виделе филм.
Изведенки
доларски прид.
доларскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи