а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долапа

долапаат
Вид збор: Глагол, свршен
Изеде со лапање сѐ, до крај.
Англиски: gulp
Употреба: Разговорно
Примери:
Ја долапа кашата и веднаш излезе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК