а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долама

мн. долами
Вид збор: Именка, женски род
1. Машка горна облека со ракави, обично волнена и долга.
Турски: dolama Албански: dollamë
Примери:
Беше облечен во долга црна долама.
2. Женски фустан без ракави од волна.
Албански: dollamë
Примери:
Купи чоена женска долама.
Изведенки
доламче ср.
мн. доламчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи