а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долактица

мн. долактици
Вид збор: Именка, женски род
Дел од раката помеѓу лакотот и дланката.
Англиски: forearm Албански: parakrah
Употреба: Анатомија
Примери:
Ја избриша устата со долактицата.
Раце долактици како снопје се креваа нагоре.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи