а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долази

долазат
Вид збор: Глагол, свршен
Дојде, стигне некаде со лазење.
Англиски: creep
Примери:
Тој долазил до него и му рекол да не се плаши.
Изведенки
долазува несв.
долазуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи