а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докутура

докутураат
Вид збор: Глагол, свршен
1. дотркала
Англиски: roll Албански: rrokulliset
Употреба: Разговорно
Примери:
Во дворот докутура едно големо буре.
2. (се докутура) Се дотркала.
Албански: rrokulliset
Употреба: Разговорно
Примери:
Топката се докутура пред неговите нозе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК