а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докусури

докусурат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20595
Уништи, упропасти до крај.
Англиски: finish off
Употреба: Разговорно
Примери:
Оваа навика ќе те докусури тебе!
Лежам во оваа гробница и мислам зошто не ме докусурија.
Изведенки
1. докусурува несв.
докусуруваат
2. докусурување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК