а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докуп

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Докупување на нешто одеднаш, обично во поголема мера.
Англиски: buy out Албански: blerje plotësuese
Употреба: Економија
Примери:
Се пензионира со докуп на стаж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи