а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докупи

докупат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заврши со купување.
Англиски: buy out Албански: përfundoj blerjen
Употреба: Економија
Примери:
Отидовме на пазар и докупивме се што ни требаше.
2. Купи уште, повеќе.
Англиски: buy Албански: blej më tepër
Употреба: Економија
Примери:
Се врати и докупи уште неколку килограми јаболка.
Изведенки
1. докупува несв.
докупуваат
2. докупување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи