а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

документира

документираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Наведе, наведува сигурни докази, докаже, докажува со документи.
Англиски: document
Примери:
Тој го документираше своето тврдење со ред факти.
Го документирала своето барање со сите потребни документи.
Изведенки
документирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи