а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

документација

мн. документации
Вид збор: Именка, женски род
1. Документирање, потврдување на нешто со документи, со докази.
Англиски: documentation Албански: dokumentim
Примери:
Неговата книга е извонредна документација за животот на овие простори во минатиот век.
2. Збир од документи.
Англиски: documentation Албански: dokumentacion
Примери:
Приложената документација е убедлива.
Ја средуваше документацијата на новата власт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи