а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

документарист

мн. документаристи
Вид збор: Именка, машки род
1. Автор или режисер на документарни филмови.
Англиски: documentary filmmaker Албански: dokumentar
2. Лице што е задолжено за документација, прибирање, чување и издавање на документи, обично во специјализирани установи, архиви и сл.
Англиски: archivist Албански: dokumentar
Изведенки
документаристички прид.
документаристичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи