а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

документарен

документарниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на документи, што е заснован на документи или податоци за нешто.
Англиски: documentary
Примери:
Документарен филм.
Документарен материјал.
Документарна фактура.
Изведенки
1. документарно прил.
Пример: Овој текст не се прима документарно.
2. документарност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи