а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доктринер

мн. доктринери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што строго се придржува до определена доктрина.
Англиски: doctrinaire
Употреба: Политика
Примери:
Тој беше повеќе доктринер отколку политичар.
Изведенки
доктринерски прид.
доктринерскиот
Што се однесува на доктринер.
Пример: доктринерска темелност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи