а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доктрина

мн. доктрини
Вид збор: Именка, женски род
Учење систем од научни, филозофски, политички или други мислења.
Англиски: doctrine
Употреба: Филозофија
Примери:
филозофска доктрина
политичка доктрина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи